;

Rozhovor s Katarínou Soykou

13.07.2024

V tomto rozhovore nám odpovie na našich 6 otázok autorka Katarína Soyka, ktorá okrem autorskej činnosti je známa aj vďaka vydávaniu kníh, ktorým sa venuje vo vydavateľstve Hydra.

Tvoja najúspešnejšia kniha/séria.

Hneď prvá a veľmi ťažká otázka! Mám pocit, že najúspešnejšia je vždy moja najnovšia kniha. 😊 Čitatelia zrejme čakajú, čo nové prinesiem, a nové knihy sú aj v kníhkupectvách vždy najviac na očiach. Ale inak sa mi vidí, že čitatelia najviac obľubujú knihy, v ktorých mám čarodejnice. V Sklenom vrchu sú rovno tri – vedma, bosorka a striga, ktoré bojujú proti nekromantovi. Nie je to ľahké, keď každý padlý bojovník vstáva na jeho strane. Vo Vlčom bratovi si čarodejnica Zunka, dokáže z dlane vyčarovať oheň, čo krásne nakreslila Bea Tomash na obálku. Deinu zo Svedomia temnej časti preťal zlý čarodejník Blahowitzapl na dobrú a zlú časť. Teraz musí bojovať sama so sebou, aby s upírom Arikom zachránila mesto. Drakobijku Riju v Hlase draka vychovávala striga Agnes, preto si každý myslí, že dokáže nejako čarovne nad drakom zvíťaziť, hoci ona má trochu iný plán. Draci môžu totiž byť aj kamaráti. Klára vidí duchov a v Príšerách z prímestskej štvrte sa stretne doslova s tlupou čarodejníc, s ktorými chce bojovať proti empatom, ale empatov túži aj milovať... Život je zložitý. V mojej najnovšej hrdinskej fantasy Vladykova pomsta sa čarodejnica Mirona, ktorá ovláda vodu, spojí s vladykom Sekerášom, aby sa pomstila zradcovi Karolimu, ktorý oboh zradil, ale pritom nechce zradiť svoje city. A skoro som zabudla na čarodejnicu Vicinu z upírskeho románu Lokaj, ktorá sa kamaráti s Lunou. Jedine čarodejníci dokážu s upírmi zamávať a aj s nimi poriadne mávajú. Lenže ani moje scifi novely na tom nie sú zle. Space operu Posledná Pozemšťanka už možno nájsť len ojedinele ako kusovky v niektorých kníhkupectvách. V nej síce čarodejnice nemám, zato sú tam zaujímavé bytosti z vesmíru, rohatí Tortiri. Možno sú trošku drsní, majú zvláštne zvyky a od oka vyzerajú, akoby ich splodilo samo peklo, na rozdiel od anjelsky pôsobiacich Statov. Zdanie však klame. Ak si Tortir dokáže nakloniť hlavného Vorvena z vodnej planéty (i keď ťažko povedať, ktorý z nich je hlavný), nebude to s Tortirmi až také zlé. Medziplanetárna diplomacia sa vyvíjala mimo planéty Zem po dlhé stáročia. A odrazu Zem neexistuje, ostalo len pár raritných jedincov, medzi ktorých patrí dievčina Darka. Možno niekoho zachrániť sobášom? To je otázka vhodná aj do dnešných čias. Za úspešnú považujem ešte svoju scifi Mutácia z planéty Zem, ktorá mi v hlave pokračuje, len si stále neviem nájsť čas zachytiť tie myšlienky na papier (ako sa hovorí, hoci to dnes už nik nemyslí vážne). O osud ľudstva sa postaral niekto iný, niekto, komu prekážala agresivita a bezohľadnosť pozemšťanov. No či je ten niekto iný aj lepší?

A teraz premýšľam, čo som vynechala... Ahá! Cval kentaura už je tiež takmer vypredaný, ale v distribúciách sa ešte nájde pár kusov a dá sa kúpiť aj ako ebook. Je to fantasy o princeznej, ktorá sa mala vydať za temného elfa, ale cestou na svadobný obrad ju v kočiari niekto prepadne a ona sa dostane do podivného lesa, kde je živá voda a aj vietor dokáže rozprávať (mnohí tvrdia, že až priveľa). Zdvorilosť by mohli vyučovať pavúky. Kentauri sa menia na elfov, a naopak, a minotaurus rád hrá šach. Princezná Balka dostane riadnu príučku, aby pochopila, čo presne znamená – Nesúď knihu podľa obalu. 😊

Hmm, asi som sa trochu pozabudla. Milujem totiž všetky svoje knihy, veď sú to moje deti. A aká bola otázka? Aha! Najpredávanejšia je momentálne Vladykova pomsta, ňou teraz žijem. Vladyka Sekeráš spoznáva čarodejnicu Mironu, ktorej čary sú nevyspytateľné. On vôbec nevie, čomu môže veriť, čo je skutočné. A ona tým trpí, lebo mu nevie dať žiadnu záruku, že to, čo vidí, sa naozaj deje, alebo že tá, s ktorou sa práve rozpráva, je skutočne ona. Nečaruje totiž jediná. Ešte je tu niekto, silný a temný, čarodejník Meridak, ktorý sa môže s obomi hrdinami zahrávať. Nepríjemné je, že Meridak háji záujmy práve toho zradcu Karoliho, ktorý aj Sekeráša, aj Mironu pripravil o všetko... Prečo všetky svine sveta vždy chráni niekto silný?! Vladykova pomsta je na mňa ako autorku možno trochu temná fantasy, ale našu minulosť vo veľmi v jasných farbách nevidím. Napodiv, práve táto klasická fantasy zatiaľ viac oslovuje skôr mužov než ženy. Asi začínam byť drsná. 😊

Tvoj obľúbený záporák v tvojej knihe.

Upír Zach z Lokaja, ten je môj najobľúbenejší záporák. Za tie roky som sa do neho zamilovala. A vôbec nie je jednoduché, ani jednoznačné, odsúdiť jeho činy, lebo aj negatívne činy môžu mať svoju logiku. Je sebecký? Áno. Je sebastredný? Isteže, veď je nádherný. Je krutý? Nepochybne. Nekonečný život plný bojov ho naučil citmi sa neumárať, radšej ich riešiť po svojom. Ale obľúbila som si aj strigu Sičku zo Svedomia temnej časti. Vlastne je to veľmi poľutovaniahodná a komplikovaná postava, ktorá nikdy nedokázala byť veľkodušná, pritom veľkodušnosť obdivovala, nedokázala byť ani prajná, pritom by si chcela dopriať. A v Svedomí temnej časti je ešte úchvatný hlavný zliak čarodejník Blahowitzapl, krátko volaný Blaho. Desivé je, že je pravdepodobne neporaziteľný. Pretína ľudí na dobrú a zlú časť, so zlou ovláda mesto, našťastie, dobrú časť úplne odstrániť nemôže, lebo by tým zomrela celá bytosť, obe jej časti, tak tú dobrú väzní. Ale keby sám seba preťal na dve časti, aké by bolo jeho dobro? Je v ňom vôbec nejaké? No a vo Vladykovej pomste čaruje zlý Meridak, ovláda oheň. Je silný a len on sám vie, aké sú jeho skutočné pohnútky.

Mám rada negatívne postavy, lebo nikdy nie sú jednoznačne negatívne. Je za nimi príbeh, ktorý ich na temnú stranu priviedol. A ony zas na temnú stranu privádzajú príbeh.

Tlačená kniha, audio kniha alebo e-kniha.

Všetky tri formáty obľubujem rovnocenne. Čítanie z papierovej knihy je akt, láska, neha plná dotykov a vôní. Hektické prevracanie stránok, ich šušťanie – to je zážitok, ktorý len umocňuje dej. Všetko si čitateľ v mysli dotvára, počuje hlasy postáv, vidí ich vnútorným zrakom. Keď ma kniha nadchne, potrebujem sa občas nadýchnuť uprostred deja a doslova dožiť si prečítané v mysli. Vtedy si knihu zložím otvorenú na hrudi a užívam si. Vzápätí sa znova začítam.

Audio kniha je multivyužiteľná, dá sa pri nej napríklad žehliť, šoférovať, upratovať, a pritom sa strácať v hlase rozprávača, ktorý vťahuje do deja. Milujem audioknihy! V poslednom čase ich uprednostňujem pred všetkými ostatnými, lebo mám stále menej času na strácanie sa v papieri. Ale žiadne obavy, dôchodok to vyrieši😊

A do ebookov som sa zamilovala, keď som ako porotkyňa súťaže Martinus Cena Fantázie dostala svoju Sagu Dibuk. Netušila som, aké úžasné je prevracať strany len ťuknutím prstom. Stránky sa nelesknú, písmená sa dajú prispôsobiť možnostiam zraku, zmenšiť, zväčšiť – toto bude stále aktuálnejšie. A pritom mi nevyrastá nová stena z kníh pri posteli, v obývačke, v predsieni. Ebook šetrí priestor.

Naozaj by som si nevedela vybrať len jeden formát. Každý má pre mňa význam, podľa situácie. No a na dovolenku, obzvlášť do lietadla, keď sa človek vrhne na tie lacnejšie letenky, určite bude lepší ebook alebo audiobook než ťahať so sebou v batožine papierovú tehlu (kam dám potom plavky?). Ale na svoje papierové poklady nedám dopustiť!

Asi som súboj formátov nevyriešila. Lenže toto ani riešiť netreba, sú to tri rovnocenné možnosti.

Audio kniha je multivyužiteľná, dá sa pri nej napríklad žehliť, šoférovať, upratovať, a pritom sa strácať v hlase rozprávača, ktorý vťahuje do deja. (Katarína Soyka)

Ty, leto a knihy.

Knihy čítam najradšej kedykoľvek 😊, ale v lete mám najviac času, ako zrejme každý. A píšem rovnako kedykoľvek. No letné čítanie sa pre mňa určite nesie v znamení ľahších žánrov, rada sa pri knihách usmievam, až smejem, mám rada romance, alebo, naopak, nejaké brutálne krváky, ktoré sa však nemyslia vážne.

Odporúčať knihy nie je jednoduché, treba totiž vedieť komu. Každý má svoj preferovaný žáner, štýl písanie, nemôže sa páčiť každému všetko. Deťom a mládeži by som odporúčala Potvorobijcov od Mariána Kubicska, veď on píše o letnom military campe a o archeologických vykopávkach z bojov Slovanov s Avarmi. Zanieteným scifistom by som odporúčala Tona Stiffela, na leto obzvlášť jeho Časonautov. Tým, čo sa chcú baviť a smiať, musím odporúčať Ivanu Molnárovú Dubcovú a jej hrdinskú fantasy Cesty hrdinov, alebo Lenonu Štiblaríkovú a Šťastlivca, z jej temnejších fantasy potom Táto krajina nie je pre slabých a Prehnité mesto. Ak ste prepadli počítačovým hrám, určite sa Vám zapáči jej Panelák, je to niečo ako strategická hra v pevnej väzbe. Joj, ale k vode by som odporúčala sériu o Cardanovi, Krutý princ - Holly Black! Do tej som sa zamilovala. Je zvláštne, že k prvej časti som mala najskôr isté výhrady, potom ma uchvátila. Ženským citom sa dá len ťažko rozumieť. 😊

Tvoja literárna destinácia.

Literárne sa pohybujem na miestach, ktoré poznám. Žilina vystupuje nielen v mojom upírskom Lokajovi, ale aj v poviedke Važan z hororovej zbierky Krvavé Považie, či v poviedke Rajecká Anča z hororovej zbierky Koleje smrti, v poviedke Nekrospln zo zbierky Zombie apokalypsa. V Žiline sa odohráva poviedka Démonikina zodpovednosť zo zbierky Slovensko: Fantastické, ktorá je súčasťou úchvatného literárneho Projektu: Slovensko (Slovensko: Noir, Slovensko: Komické, Slovensko: Krimi). Bratislava je súčasťou mojej urban fantasy Príšery z prímestskej štvrte, pravda, je tam trochu iná, než ako ju poznáme. Veď v budove UK na Gondovej ulici sídlia upíri. A Bratislava sa objavuje aj v mojej poviedke Seansa pre hororovú zbierku Slovenské temno a v poviedke Zrodená ohňom zo zbierky Prešporské legendy ožívajú, ktorá bola poctou pre tvorbu Márie Ďurčíkovej. Inak ulietavam buďto do vesmíru, alebo do fantazijných svetov, kde sa dejú často celkom "bežné" veci. V pláne mám napísať niečo o svojom milovanom Pekingu a Číne, len ten čas stále ešte nedozrel. A napísala som poviedku zo svojho pobytu v Čile, ktorá dosiaľ nebola nikde publikovaná, lebo nie je tak celkom dopísaná. 😊

Mám nesplniteľný sen, aspoň momentálne, chcela by som navštíviť Kamčatku, o ktorej som písala v poviedke Šach-mat pre zbierku Proti besom. Hlavným hrdinom nebol nikto menší než Móric Beňovský. Áno, aj Madagaskar by som rada navštívila. Ale pravdou je, že už roky trávim dovolenku s partiou rodín, do ktorej patrí aj Lenona a striedame rok more a rok Slovensko. Toho roku nám zas vychádza more, dáme talianske Lido di Jesolo. O čom tam budem písať a či vôbec, ešte neviem.

Tvoji obľúbení slovenskí alebo českí autori. 

Lenona, Lenona, Lenona! Lenona síce tvrdí, že som ju svojou tvorbou ovplyvnila ja, ale ja si myslím, že ona ovplyvnila mňa. 😊 Čítam rada čokoľvek napíše, som jej prvou a isto aj najväčšou fanúšičkou. Zbožňujem Bratislavskú bludičku, idem sa urehotať na Šťastlivcovi, krásne som si zafilozofovala s Astrálnym pútnikom. Lenona dokáže byť aj neskutočne drsná, napríklad v Prehnitom meste. Veď si ho len prečítajte, či tam niekoho nespoznáte! A úžasne jej sneží vo fantasy Táto krajina nie je pre slabých. Teraz Lenona literárne fičí na litRPG a úspešne, veď vyhrala kategóriu scifi súťaže Martinus Cena Fantázie. Ak poznáte tento žáner a páči sa Vám, hor sa do čítania Paneláka – stratégia prežitia. Z tohto žánra práve chystáme aj jej nové litRPG Skap a level up! Ďalej mi sedí štýl Kristýny Sněgoňovej – Krev pro rusalku aj Krev pro divoženku, medzidruhová komunikácia, rešpekt bytosti k bytosti, to ma vždy bralo. Dych mi vzala románová sága Mycelium od Vilmy Kadlečkovej, pretože ma zaujíma, ako si autori predstavujú nadväzovanie mimozemských kontaktov. Nikdy nepohrdnem dobrou fantasy romancou a stále dokola si môžem čítať poviedky zo scifi zbierky Zajtra bude včera, kde sa stretli top scifi autori Slovenska. A ešte by som mohla odporúčať svetový scifi bestseller Problémy troch telies od Číňana Liu Cixin-a, lebo sú to tri hrubé knihy s úchvatným konfliktom. Je tam všetko, minulosť aj budúcnosť, ľudské životy, život ľudstva, virtuálne hry.

Teším sa na čítanie! Každá strana, každý okamih s knihou sú pre mňa naplňujúce. Jednoducho knihy milujem!

Lenona, Lenona, Lenona! Lenona síce tvrdí, že som ju svojou tvorbou ovplyvnila ja, ale ja si myslím, že ona ovplyvnila mňa.  (Katarína Soyka)